Powrót

Wybór podłogi do przedpokoju. Czym się kierować?

Przedpokój, hol i korytarz to pomieszczenia przejściowe, w których nie spędzamy dużo czasu. Z tego względu poświęcamy im niewiele uwagi, a cały wysiłek aranżacyjny przenosimy na reprezentacyjną część domu. Urządzanie tych przestrzeni po macoszemu nie jest jednak dobrym pomysłem – szczególnie w przypadku wyboru podłóg. Dlaczego? Wyjaśniamy i podpowiadamy, na jakie rozwiązania warto się zdecydować.

Ciąg komunikacyjny w domu, jak sama nazwa wskazuje, służy do przemieszczania się z jednego wnętrza do drugiego. Przemieszczania się po… podłodze. O ile samo przejście nie zajmuje dużo czasu, o tyle powtarzanie tej czynności kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie (nieraz w biegu i ciężkim obuwiu) sprawia, że posadzka może się wyraźnie nadwerężyć. Z tego względu powinna być wytrzymała i odporna na intensywną eksploatację. Czy to oznacza, że musisz ją wykończyć płytkami ceramicznymi? Niekoniecznie. Obecnie wiele modeli paneli laminowanych posiada właściwości, które pozwalają im spełnić swoją rolę nawet w wymagających przestrzeniach.

Maksymalna trwałość

Po podłodze w przedpokoju chodzimy często w butach (także w tych na obcasach, które nie obchodzą się łagodnie z podłożem), wnosząc do środka brud i wodę. Posadzka musi sobie z tym poradzić – być odporna na uszkodzenia oraz łatwa w czyszczeniu. To drugie zapewnia nam już sama specyfika paneli – do usuwania zanieczyszczeń wystarczy odkurzacz z nasadką szczotkową, lekko wilgotna ściereczka lub mop z funkcją wyżymania.

A jak sprawić, by na powierzchni podłogi nie pojawiały się zarysowania? Tutaj potrzebne są panele o bardzo wysokiej klasie użyteczności (33) i ścieralności (AC5). Te parametry wskazują, że posadzka jest wysoce odporna na zarysowania, uderzenia, zaplamienia, żar papierosa, przesuwanie mebli oraz przyrost grubości po zalaniu wodą. Tym samym jej przeznaczeniem są wnętrza mocno użytkowane, takie jak właśnie korytarz, gabinet czy domowa siłownia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno na gwarancję (która ze względu na wysokie parametry techniczne powinna wynieść co najmniej 25 lat) oraz wodoszczelność krawędzi paneli (dzięki czemu przez połączenia między deskami nie przenika wilgoć). Pamiętaj przy tym, by stojącą na powierzchni wodę możliwie szybko usunąć za pomocą szmatki – zminimalizujesz dzięki temu ryzyko wypaczeń i zachowasz czystość posadzki.

Estetyka dopasowana do potrzeb

Nawet jeśli stawiasz na minimalizm i nie planujesz wprowadzać do wnętrza zbyt wielu rozwiązań aranżacyjnych, spraw, by wygląd przedpokoju był przyjemny dla oka. Jest to w końcu pierwsze pomieszczenie ukazujące się przybyłym gościom – warto więc zrobić na nich dobre pierwsze wrażenie. A jaki zazwyczaj jest przedpokój? Niewielki i słabo doświetlony. Wybierz zatem wąskie panele (160 mm) w jasnym dekorze i ułóż je wzdłuż krótszej ściany. W ten sposób wizualnie powiększysz przestrzeń i nadasz jej pogodny charakter. Zadbaj też o dobre oświetlenie (świetnie sprawdzą się punktowe źródła świata zamontowane w strategicznych miejscach) oraz łagodną kolorystykę ścian.

Ciekawe modele paneli do przedpokoju znajdziesz w kolekcjach Arteo, Extreme 4V oraz Wiparquet Authentic 10 Narrow. Sprawdź koniecznie nasze propozycje.

Poprzedni artykuł Następny artykuł

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.